Graphics by Tickie's Web Page Themes

 

Terapie
Su-jok, aurikuloterapie, reflexní terapie, baňkování

 
 
 
 

Reflexologie
Reflexní terapie je jednou z nejstarších přírodních léčebných metod. Její stáří se odhaduje podobně jako u akupunktury asi kolem 4000 let př. n. l. Tuto metodu znovu objevil koncem 19. Stol. Wiliam H. Fitzgerald a nazval ji terapií zón. Pokračovatelem jeho díla byla americká terapeutka Eunice Inghamová, která spolu s dr. J. D. Rileyem tuto metodu vylepšila a doplnila. V Evropě se o její rozšíření zasloužila H. Marquartová. V roce 1974 byl v Americe založen Mezinárodní institut reflexologie.

Tato metoda vychází z poznatku, že na všech zakončeních lidského těla jsou zároveň i reflexní plošky obsahující volná nervová zakončení související se všemi tělesnými orgány. V praxi to vypadá tak, že podrážděním těchto plošek se ovlivní funkce toho kterého vnitřního orgánu, či jakékoli tělesné struktury. Tyto plošky jsou za normálních okolností nebolestivé. Míra jejich bolestivosti je přímo úměrná postižení. Z toho vyplývá, že tato metoda se dá použít nejen při léčbě, ale i při diagnostice celé řady chorob.


Su-jok
Metoda vychází z klasické čínské a z národní korejské medicíny. Rozpracoval ji a k novým objevům došel profesor jihokorejské university v Soulu, MUDr. Park Jae Woo, který tento léčebný systém s úspěchem použil na Ukrajině při léčení nemocí z ozáření po černobylské katastrofě. Tak vznikl v Evropě hluboký zájem o tento medicínský vědní obor a odtud se začal velmi rychle šířit po celém světě. Profesor Park Jae Woo jej v roce 1991 nechal v Londýně licenčně zaregistrovat. Jsou již vyškoleny tisíce lékařů ve více než 40 zemích světa. Česká asociace lékařů akupunkturistů přijala su jok jako akupunkturní disciplínu. Již koncem roku 1999 začala v rámci Institutu dalšího vzdělávání zdravotnických pracovníků (IDVZP) v Brně série certifikovaných kurzů pro lékaře a zdravotníky. Přednášejí lékaři - lektoři z ONNURI ACADEMY Moskva, kde je celosvětové mezinárodní školicí středisko tohoto oboru.

Su Jok však zároveň představuje rozsáhlou vědeckou metodu. Za pomoci miniaturních jehliček nebo dalších prostředků dokáže bez chirurgického zákroku odstraňovat kameny v ledvinách a žlučníku, rozpouštět usazeniny a nádory, vyléčit slabší formy cukrovky a těžší podoby této nemoci upravit tak, aby nebyla závislost na uměle dodávaném inzulínu, odstraňovat hematomy na nejrůznějších místech těla, zmirňovat a odstraňovat cíleně veškeré bolesti, zrušit zánět okostice bez chirurgického zákroku a řešit mnoho dalších zdravotních problémů.


Aurikuloterapie
Po celý svůj život se doktor Paul Nogier věnoval medicínskému výzkumu. Jeho vztah k akupunkrurním technikám, psychoterapii, homeopatii a manuální medicíně jej v r.1951 přivedl k popsání základů aurikuloterapie. Po dalších deseti letech pak k rozvoji aurikulomedicíny. Výsledky práce doktora P. Nogiera jsou dobře známy a jsou používány a vyučovány v Evropě, Americe a i v samotné kolébce akupunktury - Číně.

Princip aurikuloterapie je založen na skutečnosti, že bod či zóna na boltci koresponduje s určitým orgánem či systémem. Podstatou účinku je reflexní mechanismus. V aurikuloterapii je patologický bod detekován bolestivou odezvou na tlak, nebo pomocí elektrického detektoru. Terapie může být provedena masáží bodu, aplikací jehly, elektrostimulací, nebo laserovou stimulací.

Přesnost umístění reflexníxh bodů na zevním uchu, poskytuje řadu možností jak pro diagnostiku, tak i pro terapii.


Humorální terapie
Pod pojmem humorální léčba se rozumí následující způsoby ošetření: sázení pijavic, křenové obklady, Baunscheidtismus, sázení baněk (krvavé a nekrvavé), pouštění žilou, klystýr, zvracení.

Sázení baňek vyvolává puchýř - podlitinu obsahující tkáňovou tekutinu a má velmi hluboký segmentální účinek. Působí nepřímo přes jednotlivé segmenty (Headovy zóny) na odpovídající orgány.

Sázení baněk

Při sázení baněk se používají baňky rozdílné velikosti. Plamenem se více nebo méně zahřejí, po přiložení a ochlazení okolním vzduchem v nich vznikne větší nebo menší podtlak. Podtlakem se baňky pevně přisají ke kůži. Dané místo se silněji prokrví a působením podtlaku se odsávají z těla škodlivé látky. Baňky se nechají přiloženy po určitou dobu, nebo se posouvají po příslušných částech těla. Musíme upozornit na to, že baňky jsou léčebným postupem, který může používat pouze školený léčitel.

Baňková masáž

Kromě místního ošetření máme ještě možnost použít masáže, která přináší velkou pomoc a úlevu při napětí v oblasti celé páteře. Napětí není nikdy výhradní záležitostí zádových svalů. Jsou za ně odpovědné příslušné orgány, jejichž funkce je zřejmě nějak narušena. Při této intenzivní a hluboké masáži se z tkání vymývají toxické látky, které jsou příčinou špatného prokrvení a tím i svalových spasmů. Toto prosycení těla jedovatými látkami zmizí po masáži baňkami vlivem působení autotransfuze.